Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Може ли в приложение 13 да се декларират само някои необлагаеми доходи?

Ако имаш примерно една-две големи сделки с печалби трябва ли да декларираш и какаовото кремче, което са ти дали за това, че си кръводарител (код 1016)?

В смисъл има ли опция да декларираш само по-едрите неща или принципът е декларираш всичко или нищо (когато решиш да попълниш приложение 13)?

В това приложение не е предвидено да се пише точно кой е изплатил дохода, пише се само общия му размер по кодове. Ако примерно имаш 24,83 лв доход от продажба на необлагаеми финансови активи през един ИП (и този доход е направен със 100 сделки), а през друг ИП имаш доход 24084,48 от две сделки - може ли само втория да се декларира? За необлагаемите доходи няма написано в закона как се смятат. Ако се смятат аналогично на облагаемите - тогава трябва да се преизчислява всичко в левове - цени на придобиване и продажни цени, за всяка една сделка поотделно, което е доста работа, ако доходът е 24,83 лв от 100 сделки например. И за да декларираш точната обща сума трябва да обработиш тези 100 реда...

Ето ви и една снимка на храна, да не кажете, че статията е без снимка. Нямам снимка на какаовите кремчета, които дават "безплатно", затова слагам тази.

Какво казвате? Нямало отговор на въпроса в тази статия? Да, няма. Такова е положението, съсипаха я тая държава.

Но тъй като в ЗДДФЛ не е предвидена глоба за некоректно попълване на приложение 13 от данъчната декларация (защото не води до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък) може би не е проблем. 

Чл. 80. (1) Лице, което не подаде в срок данъчна декларация по този закон, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

(2) Лице, което не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства в данъчна декларация, водещи до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 1000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

(3) При повторно нарушение глобата или имуществената санкция по ал. 1 е в размер до 1000 лв., а по ал. 2 е в размер до 2000 лв., освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание.



Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.